Wibor to jedno z najważniejszych wskaźników rynku finansowego, na podstawie którego wyznaczane są oprocentowania kredytów. Jednak, w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności wyceny Wibor a także sposobu ustalania jego wysokości. Te kontrowersje doprowadziły do unieważnienia umów kredytowych z wykorzystaniem Wibor, co dotknęło tysiące kredytobiorców.

Wibor to skrót od angielskiego terminu Warsaw Interbank Offered Rate. Jest to stawka procentowa, po której banki udzielają sobie pożyczki na rynku międzybankowym. Wibor jest jednym z najważniejszych wskaźników rynku finansowego i służy do określenia oprocentowania kredytów, w szczególności kredytów hipotecznych. Wibor jest ustalany każdego dnia przez Stowarzyszenie Banków Polskich, na podstawie ofert przedstawionych przez kilkanaście największych banków w Polsce.

Jednakże, już od kilku lat ukazują się głosy, że sposób ustalania wysokości Wibor jest niewiele przejrzysty i może być podatny na manipulacje. W 2012 roku światło dzienne ujrzała afera związana z manipulowaniem wysokością Wibor przez kilka banków. Wynikiem tego było wprowadzenie nowych regulacji dotyczących procesu ustalania Wibor. Mimo to, w 2017 roku weszła w życie ustawa o instrumentach rynku finansowego, która nakłada na banki obowiązek dokładnej dokumentacji procesu ustalania Wibor.

W związku z powyższymi kontrowersjami, tysiące kredytobiorców postanowiło unieważnić własne umowy kredytowe z wykorzystaniem Wibor. Kredytobiorcy argumentowali, że banki wprowadziły ich w błąd, podając nieprawdziwe informacje na temat wysokości Wibor a także sposobu jego ustalania. W wyniku tych działań banki musiały dokonać zwrotów części opłat pobranych od kredytobiorców, a są przypadki w których unieważnić umowy kredytowe.

Podsumowując, Wibor to jeden z najważniejszych wskaźników rynku finansowego, na bazie którego wyznaczane są oprocentowania kredytów. Jednakże, pojawiające się kontrowersje co do jego wiarygodności doprowadziły do unieważnienia umów kredytowych z wykorzystaniem Wibor, co dotknęło tysiące kredytobiorców.

Zobacz: usunięcie wibor.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Blog internetowy. All Rights Reserved